Право на напускане на съдружник в ООД

Всеки съдружник в дружество с ограничена отговорност разполага с правно регламентираната възможност да „напусне“ дружеството по собствена воля. Редът е регламентиран в чл. 125, ал. 2 и 3 от Търговския закон (ТЗ). Доколкото правната уредба по въпроса е доста лаконична, резюмираме най-важните стъпки и особености в процеса на напускане, базирани на законовите разпоредби, практическия ни опит и утвърдената съдебна практика.

  1. Писмено предизвестие

За да прекрати участието си, съдружникът трябва да подаде писмено предизвестие, адресирано до управителя дружеството. Стандартният срок на предизвестието е три месеца преди обявената дата на напускане, освен ако дружественият договор не предвижда различен срок. Предизвестието трябва ясно да изразява волята на съдружника за прекратяване на членството му. Препоръчително е документът да бъде връчен чрез нотариус, за да бъде скрепен с достоверна дата относно получаването му, от която започва да тече срокът на предизвестието. След изтичане на този срок, членството на съдружника се прекратява автоматично и не е необходимо решение на общото събрание за това.

  1. Право на паричната равностойност на притежаваните дружествени дялове. Оценка на дружествения дял.

След като срокът на предизвестието изтече членствените правоотношения с дружеството се считат за прекратени и напусналият съдружник има право да получи паричната равностойност на своите дружествени дялове. Това право, обаче, не настъпва автоматично. Изплащането на паричната равностойност на дяловете трябва да бъде поискано изрично от бившия съдружник (или неговите наследници) в петгодишен давностен срок, считано от датата на прекратяване на членството. 

Оценката на дружествения дял се възлага и извършва от лицензиран оценител, който определя стойността му на база междинен счетоводен баланс, изготвен към края на месеца, в който е настъпило прекратяването на членството. Оценката се извършва въз основа на историческата цена на активите (първоначалната цена на придобиване) и не включва пазарната стойност, както би било при ликвидация на дружеството. Ако балансът на дружеството е отрицателен, съдружникът не получава нищо за своя дял.

  1. Изплащане на дяловете

Законът не предвижда конкретен срок за изплащане на дела на напусналия съдружник, но такъв може да бъде уговорен в дружествения договор. Ако и в него няма определен срок, вземането на напусналия съдружник става изискуемо с изтичането на предизвестието. При отказ от страна на дружеството за доброволно уреждане на отношенията, както и ако съдружникът не е съгласен с извършената оценката на дела си, той може да предяви претенциите си по съдебен ред пред компетентния (с оглед цената на иска) съд.  Давностният срок за предявяване на такъв иск е 5 години.

  1. Вписване в Търговския регистър

Напускането на съдружника е обстоятелство, което подлежи на вписване в Търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел. Вписването има оповестително действие – това означава, че членството се счита прекратено с изтичането на предизвестието, но от деня на вписването вписаните обстоятелства се считат известни на трети добросъвестни лица.

При вписване на новите обстоятелства, е необходимо решаващият орган на дружеството да приеме решение какво ще се случи с дяловете на напусналия съдружник. Опциите са да бъде намален съответно капитала или „свободните“ дялове да бъдат прехвърлени на останалите съдружници. В зависимост от решението, в ТРРЮЛНЦ се депозират съответните изискуеми от закона документи. В практиката често възникват спорове дали напусналият съдружник сам може да заяви за вписване напускането си, ако дружеството бездейства. Понастоящем съдебната практика е разнопосочна по този въпрос.

Процедурата по напускане на съдружник в ООД изисква предварително планиране и прецизно изпълнение на поредица от правни действия, които препоръчваме да бъдат съгласувани и проведени със съдействието на опитни специалисти, за да се предотвратят бъдещи спорове и безпроблемно да бъдат уредени имуществените отношения с дружеството.

 

 

Verified by MonsterInsights