Във връзка със стартиралата наскоро процедура по администриране на нередности, по вече приключилата процедура BG16RFOP002-2.040 „Подобряване на производствения капацитет в малките и средни предприятия“ на Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност” 2014-2020 г., множество бенефициенти получиха писма в системата ИСУН от Управляващия орган по Оперативната програма.
Напомняме, че по процедурата бяха сключени общо 489 договора за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ (АДБФП) с общ размер на предоставената безвъзмездна финансова помощ, възлизащ на 212 146 413,46 лева.
Обект на проверката е изпълнението на следните 4 (четири) задължителни индивидуални индикатори посочени в АДБФП:
- вътрешна норма на възвръщаемост;
- нарастване на производителността;
- изменение на средните генерирани приходи от износ вследствие на инвестицията по проекта;
- повишаване на ефективността на производствените разходи по процедурата.
За целите на отчитане на реално постигнатите стойности на индикаторите, Управляващия орган по Оперативната програма е поискал бенефициентите сами да предоставят част от необходимата информация, друга част от нея е изискана по служебен път.
На бенефициентите, при които Управляващия орган констатира сериозно неизпълнение на индикаторите, ще бъде наложена финансова корекция, изразяваща се във възстановяване на част от реално платения размер на безвъзмездната финансова помощ. В зависимост от степента на постигане на среднопретеглената стойност на индикаторите, ще се възстановяват между 5 % и 50 % от реално платения размер на безвъзмездната финансова помощ.
Настоящата проверка от Министерството на иновациите и растежа до голяма степен е свързана с последните промени в Наредбата за посочване на нередности, представляващи основания за извършване на финансови корекции, и процентните показатели за определяне размера на финансовите корекции по реда на Закона за управление на средствата от Европейските фондове при споделено управление (ЗУСЕФСУ), чиято основна цел е да бъдат посочени основните видове нередности и съответстващите процентни показатели за финансови корекции по ЗУСЕФСУ.
Въпреки опита на управляващите да актуализират и приведат Наредбата в съответствие с европейското и национално законодателство, като надградят с опита си натрупан в процеса по определяне на финансови корекции през изминалия програмен период, понастоящем все още съществува множество противоречива практика, свързана с това дали се дължи и коректно определен ли е размерът на съответната финансова корекция.
Познаването на приложимото законодателство в т.ч. подзаконовата нормативна уредба е от съществено значение за изготвяне на подходяща стратегия и навременна реакция за отмяна на финансовата корекция, с която изцяло или частично се възстановява отпуснатата финансова подкрепа със средства от европейските фондове.
В защита интересите на бенефициентите, специалисти с доказан професионален опит и квалификация от Консултантска къща „Велинов и партньори“, ще могат да окажат пълно съдействие, в случай на стартирала процедура по налагане на финансова корекция. Ще се радваме да споделим опита и експертизата си, за да Ви помогнем.