5 СТЪПКИ за осигуряване на по-добра защита за ПРОДАВАЧА при покупко-продажба на недвижим имот
- Винаги се консултирайте с адвокат преди да започнете предлагането на имота. Дали продавачът разполага с всички документи, необходими му за нотариална сделка, може да каже само специалист в областта. Веднъж подписал предварителния договор, продавачът има кратки срокове за сдобиване с евентуално липсващите му документи, а санкцията при забавено изпълнение е връщане на задатъка в двоен размер.
- Знайте, че обещанията, които поемате към Купувача винаги трябва да са реални и изпълними. Ангажиментите, които се запишат в предварителния договор, трябва да бъдат изпълнени в указаните срокове, а в противен случай – Купувачът има право да ги упражни по съдебен ред.
- Когато Купувачът поема ангажимент за плащане на цената чрез банков кредит, уверете се, че той е предприел стъпки поне по първоначално одобрение за кредитиране.
- Винаги предвиждайте клауза за неустойка при забавено плащане.
- Не забравяйте, че се дължи данък по ЗДДФЛ, ако между датата на покупка на жилищния имот и датата на неговата продажба не са изминали три години. (за справка чл. 13, ал. 1, т. 1 от ЗДДФЛ). Това може да повлияе при формирането на цената на имота.
Когато имате съмнения или нужда от допълнителна професионална помощ, по-добре се обърнете към адвокат.
***
5 СТЪПКИ за осигуряване на по-добра защита за КУПУВАЧА при покупко-продажба на недвижим имот
- Не се доверявайте сляпо на Удостоверението за тежести и винаги се снабдявайте с преписи от вписаните актове. Така предотвратявате възможността да бъдете подведени. (Лош опит с Агенция по вписванията: във всички регистри и удостоверения вписването е „заличаване на ипотека“, а реално вписаният документ е „искане за подновяване на ипотека“!)
- Изисквайте максимално много документи от Продавача преди подписване на предварителния договор и плащане на задатък. Консултирайте документите с адвокат преди да извършите каквито и да било плащания.
- Винаги настоявайте в предварителния договор да се опишат всички ангажименти, които Продавачът е поел при преговорите. Клаузите, които не са засегнати от нотариалния акт или не са предоговорени с него, продължават да са в сила до окончателното им изпълнение. (Пример при закупуване на недвижим имот: ако при продажба „на зелено“ строителят обещава басейн, затопляне на водата чрез слънчеви колектори, конкретно озеленяване и т.н., Купувачът може да му търси отговорност при неизпълнение дори след сключване на нотариален акт и пропуск всичко да се впише в него).
- Знайте, че съществуват известни опасности при закупуването на ипотекиран имот, а именно, че е възможно да не го придобиете и да загубите парите си. Когато върху един имот са вписани повече от една ипотеки или възбрани, задължително се консултирайте с адвокат преди да плащате каквито и да било суми. (Пример от практиката ни: брокер беше убедил клиент, че не е проблем да плати 40 % задатък на етап подписване на предварителен договор, когато имотът е бил с 3 висящи ипотеки и една възбрана. След получаване на комисионната си брокерът не беше проявявал никаква активност по отношение на сключване на нотариален акт, а междувременно върху имота били вписани още 3-4 възбрани. Клиентът не се е посъветвал с адвокат и така и не придоби собствеността върху имота, съответно не получи връщане на платените пари.)
- Винаги предвиждайте клауза за неустойка при забавяне на поетите от Продавача ангажименти – срок за въвеждане в експлоатация на сграда или за предаване на владение.
Когато имате съмнения или нужда от допълнителна професионална помощ, по-добре се обърнете към адвокат.
Цялото гостуване на адв. Весела Велинова в студиото на Primo+ можете да гледате тук >>>